Ankara Antlaşması Nedir?

Ankara Antlaşması Entrepreneur Visa gibi bir girişimci vizesi olup, sadece İngiltere tarafından uygulanmaktadır. Ankara Anlaşması’nın en önemli ayrıcalığı sadece Türk vatandaşlarına özgü olması ve Entrepreneur vize de olduğu gibi 6 yıl değil, 5 yıllık bir süreç sonucunda İngiliz vatandaşlığının elde edilmesidir.

Tier 1 Investor ve Entrepreneur Visa programlarına göre daha düşük miktarlarda yatırım ile İngiltere’ye yerleşmek isteyen işadamları için ideal bir başvuru türüdür. İngiltere kökenli bir şirket kurarak Türkiye’deki mevcut işinize uluslararası bir statü kazandırmayı hedefliyorsanız Ankara Antlaşması başvurusunu değerlendirmenizi öneririz.

Ankara Antlaşması Avrupa Birliği ile Türkiye arasında 1963 yılında Gümrük Birliği çerçevesinde imzalanmış olup, Türk vatandaşlarına İngiltere’de iş kurma ve yaşama imkânı sunmaktadır. 2000′li yıllara kadar İngiltere bu anlaşmanın hükümlerini tek taraflı olarak uygulamamış, ancak Türk vatandaşlarınca açılan davalar sonucunda Ankara Antlaşması’nı uygulamak zorunda kalmıştır.

Ankara Antlaşması Başvurularında Aranılan Özellikler


 • Başvuru sahibinin İngiltere’de serbest çalışmayı yani kendisine ait bir iş kurmayı hedeflemesi gerekmektedir. Kurulacak iş tek kişi ile yürütülebilecek ölçekte küçük çaplı bir yatırım ile gerçekleştirilebilir.
 • İşletmeye yapılacak yatırım miktarının kurulacak işin gerekleri ile doğru orantılı olması gerekmektedir.
 • Günlük yaşamınızı idare edecek düzeyde İngilizce bilgisine sahip olmanız başvurunuzun değerlendirilmesinde size avantaj sağlayacaktır.
 • İş deneyimi ve eğitim düzeyi her zaman olumlu olarak değerlendirilmektedir.
Ankara Antlaşması başvurusunda her zaman için amaç profesyonelce hazırlanmış bir dosya ile başvuru yaparak, ilk seferde sonuç almak olmalıdır. Yeni Bir Hayat olarak sadece başvuru sürecinde değil, siz İngiliz vatandaşı oluncaya kadar süren danışmanlık hizmetimiz bulunmaktadır.

Ankara Antlaşması’nın Avantajları

 • Diğer yatırımcı ve girişimci programlarına göre çok daha az bir sermaye ile başvuru yapılabilir.
 • Sizinle birlikte 18 yaşından küçük çocuklarınız ve eşiniz İngiltere’ye yerleşme hakkına sahip olurlar. Eşinize genel çalışma izni de verilmektedir.
 • Öncelikle 1 sene, devamında 3 sene olmak üzere toplam olarak 4 senelik çalışma ve yerleşme hakkı elde eder, 4. yıl sonunda süresiz oturum alırsınız. Süresiz oturumunuzu aldıktan bir yıl sonra İngiliz vatandaşlığı için başvurarak Avrupa Birliği pasaportu sahibi olursunuz.
 • İngiliz pasaportu sahibi olduğunuzda Avrupa Birliği içindeki tüm ülkelerde yaşama, işinizi genişletme, çocuklarınızın eğitimini devam ettirme gibi çok geniş avantajlar elde edersiniz.
 • Siz ve tüm aileniz İngiltere’deki eğitim ve sağlık sisteminden diğer İngiliz vatandaşları gibi ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.

Ankara Antlaşması Başvurusu

Turkish Legal Centre Farkıyla Ankara Antlaşması Başvurusu


Tam başarı prensibi bugüne kadar yüzlerce girişimcinin İngiltere’ye yerleşmesini sağlamıştır. Yeni Bir Hayat olarak başarımızın temel noktası Ankara Antlaşması hakkındaki tüm gelişmeleri yakından takip etmemiz, detaylı bir çalışma sonrasında size özel bir başvuru dosyası hazırlamamız, dosyanızın hem Türkiye, hem de İngiltere’deki ofislerimizde incelendikten ve onaylandıktan sonra İngiltere Elçiliği’ne sunulmasıdır.

Tüm göçmenlik başvurularında temel prensibimiz başarılı sonuç̧ almaktır. Bu sebepten tüm adaylarımızla detaylı bir ön görüşme yapıyor, Ankara Antlaşması kriterlerine sahip olup olmadıklarını belirliyoruz. İngiltere göçmenlik yasaları ve Ankara Antlaşması konusundaki geniş bilgi ve güncel deneyimlerimiz ışığında profesyonel bir değerlendirme yaparak başarılı sonuç alamayacağımızı düşündüğümüz adaylarımıza bunu bildiriyor ve bu tür başvuru dosyalarını kabul etmiyoruz.


Gerek Ankara Antlaşması, gerekse İngiltere yatırımcı vizesi başvurunuzda, iş tecrübeniz, sermayeniz ve hedeflerinize göre faaliyet göstereceğiniz iş alanının, şirketinizin kurulacağı bölgenin seçilmesi, müşteri hedef kitlenizin belirlenmesi de dahil olmak üzere şirketinizle ilgili tüm konularda size yönetim danışmanlığı sunuyoruz.

 • Kuracağınız işinizle ilgili, tedarikçi detayları, pazar araştırması ve finansal tabloları da içeren çok kapsamlı bir iş planını kardeş kuruluşumuz uluslararası danışmanlık firması Strategy International gözetimi ve deneyimi ile hazırlamaktayız.
 • Başarılı sonuçlar almamızın bir diğer etkeni ise yatırım için ayırdığınız tutarın Due Dilligence çalışmasının titizlikle yapılması ve bu konuda oluşabilecek tüm sıkıntıların başvurunuz öncesinde giderilmesidir.
 • İngiliz göçmenlik mevzuatındaki gelişmeleri yakından takip etmekte, İngiliz İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yönetmelik ve uygulama değişiklerine göre gerektiğinde başvuru stratejilerimizi yenilemekteyiz.
 • Ankara Antlaşması başvurunuz onaylandıktan sonra İngiltere’de şirketinizin kurulması, banka hesaplarınızın açılması, National Insurance başvurunuzun yapılması gibi kritik konularda yardımcı olmaktayız.
 • Özellikle ilk yıl süresince İngiltere’de kurduğunuz şirketinizin finansal ve yönetimsel yönlerden performansını yakından takip etmekte, geliştirilmesi gereken unsurlar hakkında sizi bilgilendirerek, ilk yıl sonunda üç yıllık ek oturum almanızı hedeflemekteyiz.